Kaj pomeni digitalna identiteta?
Uporabniško ime skupaj z geslom predstavlja digitalno identiteto, ki jo uporabnik potrebuje za prijavo v informacijske storitve, ki jih svojim uporabnikom ponuja Univerza v Mariboru (AIPS, Moodle, e-pošta, EduRoam, ipd.).
Zakaj moram prevzeti digitalno identiteto?
Zato, ker s tem pridobite uporabniško ime, ki ga potrebujete za prijavo – npr. za AIPS, da se lahko prijavite na izpite, za univerzitetno e-pošto, kjer boste prejemali in pošiljali sporočila.
Kako spremenim svoje geslo?
Če poznate svoje trenutno geslo, si ga lahko kadarkoli spremenite na naslovu https://spremenigeslo.um.si/.
Pozabil sem geslo. Kaj naj naredim?
Če gesla
ne poznate, se lahko osebno obrnite na IKT koordinatorja vaše fakultete ali pa
geslo ponastavite sami – opis postopka najdete v navodilih. Za samostojno izvedbo je v AIPS-u potreben
ažuren podatek o mobilnem telefonu, na katerega
boste prejeli SMS sporočilo. Gesel se po e-pošti ne
pošilja.
Kako si izberem geslo?
Za geslo svoje digitalne identitete ne uporabljajte osebnih podatkov. Premislite, katere druge podatke o vas ve širok krog ljudi: ime vašega psa/mačke/hrčka, vaša najljubša skupina ipd. - tudi to niso pametna gesla. Besede, ki jih najdete v slovarju, niso dobra gesla.
Boljša je kombinacija vsaj osmih znakov, ki naj vsebuje velike in male črke, pa tudi kakšno število ali ločilo.
Zakomplicirano geslo si najlažje zapomnimo tako, da ga povežemo s stavkom, ki nam nekaj pomeni, npr. »Enkrat ni nobenkrat«. To lahko zapišemo z začetnicami, ki jih nadomestimo tudi s številkami in znaki: 1-xn0-x.
Kako zaščitim svoje geslo?
- Gesla nikomur ne zaupajte, niti prijatelju, prijazni referentki v referatu ali IKT koordinatorju.
- Geslo vsake toliko zamenjajte.
- Geslo naj bo drugačno, kot ga uporabljate za prijavo v druge informacijske sisteme.
- Ni najbolj pametno, da si ga zapišete, saj ga lahko kdo najde. Prav tako je bolje, da ne dopustite brskalniku, da shrani vaše geslo, ampak ga raje vedno sami vtipkajte. S tem tudi krepite svoje spominske centre v možganih.
- Če si svojega gesla res ne morete zapomniti, pri zapisovanju pazite na sledeče: gesla ne označite kot geslo, nikoli ga ne zapišite skupaj z ostalimi podatki, ki so potrebni za določeno registracijo, šifrirajte svoje geslo, npr.: zamenjajte črke.
- Ne pozabite se odjaviti in zapreti brskalnika, še posebej če ste se prijavili na javnem računalniku.
- Bodite pozorni, da vas kdo ne opazuje pri vnašanju gesla.
Kaj pomeni ID študenta?
ID študenta je desetmestni identifikator, ki spremlja študenta skozi ves študij na Univerzi v Mariboru. Ta podatek je prikazan na novi študentski izkaznici, prav tako pa tudi v AIPS.
Kakšna je razlika med vpisno številko in ID študenta?
ID študenta je identifikator, ki spremlja študenta skozi ves študij na UM. Vpisna številka je vezana na posamezen študij (npr. za vsako stopnjo študija ste dobili svojo vpisno številko).
Kaj naj naredim, če sem si zaklenil račun?
Ob več poskusih prijave z napačnim geslom se uporabniško ime zaklene. Ponovno se lahko poskusite prijaviti čez pol ure, ali pa se za ponastavitev gesla obrnite na IKT koordinatorja.
Prav tako po spremembi gesla vedno preverite, ali ste spremenili vsa (shranjena) gesla na vseh napravah in v vseh sistemih, kamor se prijavljate (npr. Eduroam na mobilnih napravah).